Zamek Cesarski Poznań

Zamek cesarski w Poznaniu, to niezwykle piękna, doskonale utrzymana  i monumentalna budowla, która sprawia wrażenie, jakby cały czas była miejscem toczącego się tam, dworskiego życia. Ogromny rozmiar tego obiektu powoduje, że trudno jest nie popaść w zachwyt, spoglądając na jego wysokie kondygnacje i liczne krużganki. Historia tej twierdzy sięga roku 1905, kiedy to został rozpoczęty proces jej budowy. Prace trwały pięć lat, to których zakończeniu miasto mogło się pochwalić dostojną warownią budzącą respekt. Projekt pałacu został stworzony przez Franza Schwechtena, który pracował na zlecenie cesarza Niemiec – Wilhelma II. Władca ten, bynajmniej nie pozostawił projektantowi pełnej dowolności i sam, brał aktywny udział w aranżowaniu wyglądu najmłodszego, europejskiego zamku.

Zamek ten ostatecznie powstał na planie nieregularnego wieloboku, dzięki czemu jego bryła stała się tak imponująca. Liczne załamania, skosy i odstępstwa od równoległych linii spowodowały, że budowla ta przybrała kształt masywnej oraz potężnej. Całość została wykończona w stylu neoromańskim, który  można podziwiać do dnia dzisiejszego. Główna część obiektu składała się z dwóch części : skrzydła zachodniego oraz wschodniego. Pierwsze z nich było przeznaczone na adaptację jako mieszkalne pomieszczenia, natomiast zawierała wyłącznie pomieszczenia reprezentacyjne. To właśnie we wschodnim skrzydle usytuowana została Sala Tronowa, bezsprzecznie okrzyknięta najpiękniejszą, spośród wszystkich, jakie posiadał zamek. Stanowiła ona nawiązanie do bazylik bizantyjskich.

Zamek cesarski w Poznaniu, nazywany także Zamkiem Wilhelma był najważniejszym obiektem, jaki znajdywał się w tzw. dzielnicy zamkowej, nazywanej także cesarską. Założenie Wilhelma II było bowiem takie, aby przestrzeń ta urosła do rangi wizytówki całego Poznania, naturalnie o germańskim rodowodzie. Zamek ten, dzięki swojej potędze, a także bezwarunkowemu pięknu pozwolił na szybkie okrzyknięcie go, reprezentacyjnym budynkiem miasta.   Co jednak ciekawe, choć budowla ta została wzniesiona stosunkowo niedawno, ponieważ na początku wieku XX, to nie znając jej rodowodu bardzo łatwo jest ją okrzyknąć dziełem epoki średniowiecznej. To bowiem ówczesne warownie były tak monumentalne oraz imponujące.

Zwiedzając Zamek cesarski w Poznaniu, warto mieć na uwadze, że sąsiaduje on z  Placem Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetem Poznańskim. Przestrzeń ta jest więc warta do odwiedzenia, gdyż na niewielkim obszarze kumuluje wiele interesujących obiektów oraz palców. W okresie powojennym, przez chwilę można było słyszeć ideę całkowitego zburzenia zamku, jako symboli hitlerowskiej okupacji. Na szczęście, nie doszło jednak do realizacji tego zamierzenia, a jedynymi krokami poczynionymi w celu wymazania niemieckiej obecności z polskich ziem było usunięcie obcych symboli. W chwili obecnej obiekt został zaadaptowany na potrzeby Centrum Kultury.


Wyświetl większą mapę

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Comments


Add Comment