Twierdza Poznań

Twierdza Poznań, to wyjątkowe miejsce, które jest przede wszystkim cenną pamiątką Polskiej historii, a przy okazji, jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Sama idea ufortyfikowania miasta Poznań powstała w roku 1815, a mianowicie w czasie, gdy miasto znajdywało się w pruskim zaborze. Choć plany wzniesienia fortyfikacji powstały już wtedy, to na ich realizację trzeba było czekać niemal 15 lat. Prace przygotowawcze ruszyły bowiem dopiero w 1828 r.
Projekt zakładał stworzenie twierdzy poligonalnej, która była również określana mianem poligonalnej cytadeli. Miała się ona rozciągać wzdłuż całego miasta, a proces budowy został podzielony na dwie części. Pierwszy etap, napotkał na swojej drodze kilka trudności, jednak mimo tego udało się go ukończyć z sukcesem. Po jego zakończeniu Poznań posiadał już m.in. bram: Cmentarną, Szelągowską, Młyńską, czy Bydgoską.
Druga część prac mających na celu wzniesienie fortyfikacji została w 1840 r. Ten etap przebiegał już bez żadnych komplikacji, a w efekcie jego ukończenia powstały furta i kolejne, cztery bramy: Wildecka, Kundorfska, Berlińska, Grobli i Dębińska. W kolejnych latach gospodarze dbali o swoje dzieło. Twierdza ta była regularnie przebudowywana oraz modernizowana. W latach 1896- 1902 została jednak rozebrana. W dawnych czasach była to także twierdza fortowa.
Do dnia dzisiejszego twierdza prezentuje się doskonale i oferuje turystom możliwość przeżycia realnego powrotu do przeszłości. Twierdza jest w zdecydowanej większości własnością miasta, choć można tam znaleźć również placówki niewielkich, prywatnych przedsiębiorstw. Dzięki temu, że zachowała się ona do dziś, niemal w stanie nietkniętym, stanowi swojego rodzaju „most” łączący przeszłość z czasami teraźniejszymi. Dzięki tej fortyfikacji wiek XIX łączy się z wiekiem XXI. Turyści zwiedzający ten obiekt mogą zobaczyć i dotknąć nie tylko historycznych murów, ale również czołgów. Ten niezwykły zbiór fortyfikacji jest także jednym z najpotężniejszych systemów tego rodzaju, jakie zostały wzniesione na obszarze całej Europy. Spacerując tamtejszymi dróżkami co chwilę można napotkać ciekawe obiekty, rzeźby, czy urokliwe zakamarki. Do najchętniej odwiedzanych i najpopularniejszych zabytków Twierdzy Poznań zalicza się Fort Winiary, Wielką Śluzę, Śluzę Katedralną, Fort Roon, twierdzę fortową, a także Kaponierę Kolejową.
Odwiedzając Poznań, obowiązkowo należy uwzględnić w planie swojej wycieczki zwiedzenie twierdzy, która ma wciąż bardzo wiele do zaoferowania, szczególnie dla miłośników historii, zabytków i militari.

Comments


Add Comment