Stary rynek w Poznaniu

Poznański, Stary Rynek jest trzecim w Polsce, pod względem wielkości, głównym placem miejskim.  Wielkością ustępuje jedynie rynkowi krakowskiemu oraz wrocławskiemu. Pierwotne przeznaczenie tej przestrzeni, jak większości rynków w naszym kraju, było dedykowane lokalizacji warsztatów oraz handlu. Lokale parterowe były aranżowane na sklepowe witryny i pełniły funkcję reprezentacyjno-usługowe. Wyższe piętra stanowiły natomiast obszary, gdzie adaptowane były już pomieszczenia mieszkalne.

Ten uroczy i niezwykle klimatyczny, Stary Rynek, pod każdym względem zachował zasadę klasycznej geometrii, co łatwo można dostrzec już po pierwszym spojrzeniu na rozłożenie ulic oraz budynków. Nic w tej architekturze nie zostało pozostawione przypadkowi. Każdy element tamtejszego krajobraz jest usytuowany zgodnie, z powszechnie stosowaną metodą prostopadłych, a także równoległych linii przebiegu ulic. Każda strona placu posiada dwie ulice, gdzie jedna z nich przebiega przez środek, natomiast dwie krańcowe wybiegają z narożników.

stary rynek Poznań

stary rynek Poznań

Aktualnie, dzięki niepowtarzalnemu klimatowi panującemu na Starym Rynku, jego barwnemu i wręcz bajecznemu otoczeniu jest to jeden z najchętniej oraz najczęściej wizytowanych placów miejskich w kraju. Zwiedzając Poznań i nie stanąć na płycie jego rynku, to więc tak jak  „być w Rzymie i nie obaczyć Papieża”. Miejsce to stanowi serce miasta, o czym błyskawicznie można się przekonać, już po pierwszym spojrzeniu. Atrakcyjne witryny sklepowe, przytulne kawiarenki, a także puby z prawdziwego zdarzenia zachęcają do spędzenia, na Rynku całego dnia. Kolorowe kamieniczki, z których zdecydowana większość została zmodernizowana po II wojnie światowej, to niebywałe tło dla pięknych, pamiątkowych zdjęć z Poznania, które po prostu trzeba zrobić w tym miejscu. Warto też wiedzieć, że parę domów, jakich nie można było tu zobaczyć już przed wybuchem wojny, zostało fantastycznie zrekonstruowanych. Fenomenalny efekt, to zasługa XIX wiecznych szkiców, jakie stanowiły jedyna podstawę „wskrzeszenia” niegdysiejszych obiektów.

Zdecydowana większość kamienic zdobiących rynek możesz się także pochwalić posiadaniem gotyckich i renesansowych piwnic, które przetrwały w nienaruszonym stanie. Spacerując po Starym Rynku w Poznaniu warto też uważnie przyjrzeć się kamienicy pod numerem 45. To właśnie tam wciąż można zobaczyć gotycką ścianę wraz  z wykuszem, który wychodzi na ul. Woźną.  Istotna informacją dla fanów muzyki będzie to, iż kamienice spod numerów 45-47 cały czas funkcjonują jako siedziba Muzeum Instrumentów Muzycznych. Natomiast, za najbardziej reprezentacyjny obiekt, bezdyskusyjnie uznawany jest Pałac Działyńskich. Już po pierwszym rzucie oka można się przekonać dlaczego tak właśnie jest.

Wybierając się do tego, magicznego miejsca warto wiedzieć, że stąpając po jego bruku, „chodzi się po historii”, która liczy już niemal 800 lat. Dzieje Starego Rynku zaczęły się w roku 1253, kiedy to rynek został oficjalnie wytoczony.

Comments


Add Comment