Poznańskie Koziołki

Poznań jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Wielkopolski przyciąga turystów pięknymi zabytkami oraz bogatą historią. To miasto o ważnym znaczeniu gospodarczym oraz kulturalnym, które odegrało istotną rolę w procesie kształtowania się państwowości polskiej.
Ważnym miejscem jest w Poznaniu Ostrów Tumski, na którym istniało niegdyś palatium Mieszka I  oraz kościół, będący siedzibą pierwszego biskupstwa w Polsce. W rozbudowanej świątyni z czasem pochowani zostali władcy Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. I choć obecna, gotycka katedra na Ostrowie Tumskim pochodzi z XIV wieku, nadal zobaczyć w niej można liczne relikty pochodzące z poprzedniej świątyni.

Stare miasto - Poznań

Stare miasto – Poznań

W Poznaniu koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Dawniej otoczone było one murami miejskimi, z których do dziś zachowała się jedynie Baszta Katarzynek. Centrum Poznania to przede wszystkim piękny rynek ze zdobiącym do ratuszem oraz rzeźbą Apolla. Z zabytków sakralnych znajdujących się na Starym Mieście na uwagę zasługuje kościół św. Stanisława. Jest to jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń na ziemiach polskich. Warto również odwiedzić późnogotycki kościół św. Marcina, który wprawdzie powstał już w XII wieku, jednak swą obecną formę uzyskał w XVI stuleciu. Warto dodać, że św. Marcin jest patronem jednej z poznańskich ulic, zaś w dniu 11 listopada hucznie obchodzone jest w Poznaniu jego święto.

Wzgórze Wojciecha w Poznaniu

Wzgórze Wojciecha w Poznaniu

Warto również zajrzeć na Wzgórze św. Wojciecha, które znajduje się w pobliżu Starego Miasta. Tu znajduje się gotycki kościół, wzniesiony w XV wieku, w którego krypcie spoczywa m.in. Józef Wybicki. Innym zabytkiem, który można tu zobaczyć, jest barokowy zespół klasztorny Karmelitów.

Poznań to również ważne placówki muzealne, wśród których na uwagę zasługują: Muzeum Narodowe, Muzeum Literackie oraz wyjątkowe Muzeum Instrumentów Muzycznych. Z Poznaniem związana jest jeszcze inna atrakcja – Jezioro Maltańskie. Skąd ta nazwa? W okolicy niegdyś przebywali kawalerowie maltańscy, od których wzięła się nazwa tego zbiornika. Dziś Jezioro Maltańskie i jego okolice znane są z licznych imprez kulturalnych oraz sportowych.

Poznań, stolica Wielkopolski znana z wyjątkowych zabytków z czasów piastowskich, może się też pochwalić wyjątkowym zespołem fortyfikacji. Wznoszona od XIX aż do początków XX wieku Twierdza Poznań jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Wielkopolski. Doskonale przystosowana do potrzeb zwiedzających fortyfikacja, jest obecnie obiektem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez wycieczki. Na czym polega jej atrakcyjność?

Twierdza w Poznaniu zadziwia przede wszystkim swym rozmachem. W jej skład wchodzi dobrze znana Cytadela, zadziwia też 6 potężnych bastionów. Dodatkowo o atrakcyjności poznańskiej twierdzy decydują forty (jest ich aż 18) oraz liczne umocnienia o pomocniczym charakterze. W efekcie Twierdza Poznań stała się najpiękniejszym przykładem pruskich fortyfikacji na terenie Wielkopolski i jedną z najważniejszych atrakcji tego regionu. Choć w czasie II wojny część obiektów zniszczono, a wiele elementów wchodzących w skład twierdzy rozebrano już po zakończeniu wojny, do dziś jest to obiekt wyjątkowo atrakcyjny dla turystów. Jakie atrakcje turystyczne czekają na zwiedzających, którzy program swej wycieczki do Poznania postanowią poszerzyć o zwiedzenie fortyfikacji tego miasta? Wielką atrakcją jest Park Cytadela, na terenie którego mieści się Muzeum Uzbrojenia. Warto też odwiedzić Małą Śluzę, która przyciąga kolejną ciekawa placówką muzealną. To Muzeum Armii Poznań, dzięki któremu można poszerzyć swą wiedzę na temat wojskowości na terenie Wielkopolski od czasów Powstania Wielkopolskiego aż po lata II wojny światowej.

Comments


Add Comment