Ostrów Tumski

Ostrów Tumski, nie bez powodu zajmuje jedno z głównych miejsc we wszystkich przewodnikach po Poznaniu. Miejsce to, stanowi bowiem, swojego rodzaju wizytówkę miasta, a przy tym również, obowiązkową do odwiedzenia część miasta. Obszar ten jest zlokalizowany w bardzo malowniczym położeniu, ponieważ został oddzielony widłami Warty, a także Cybiny. Ostrów Tumski swoją popularność zawdzięcza, przede wszystkim bogatej historii, dzięki której jest to jedno z ważniejszych i najbardziej przełomowych miejsc w kraju.

Ostrów Tumski był bowiem, swojego rodzaju centrum Polski, za czasów pierwszych władców, którzy właśnie w tym miejscu podejmowali decyzje kształtujące dalszy los kraju znad Wisły. To właśnie tutaj, Mieszko I zapoczątkował chrystianizację Polski, która wywarła ogromy i nieodwracalny wpływ na dalsze kształtowanie historii, nie tylko naszego kraju. Konsekwencjami tych poczynań była chociażby wizyta cesarza Ottona III, jaka została złożona za Bolesława Chrobrego, który dzięki temu mógł zostać pierwszą, koronowaną głową Polski. Warto więc pamiętać, że Ostrów Tumski, który dzisiaj nie posiada już tak fundamentalnego znaczenia politycznego, w minionych wiekach bardzo zasłużył się dla swojego państwa.

Kolejnym faktem świadczącym o wyjątkowości tego miejsca, a zatem motywującym do jego odwiedzenia, jest również to, iż pozostała to jedyna wyspa na Warcie, jaka istnieje do dzisiejszego dnia. Warto wiedzieć bowiem, że jeszcze nie tak dawno temu było ich o wiele więcej, podczas kiedy aktualnie pozostała już tylko ta jedna. Dotarcie do niej jest możliwe za pomocą dwóch mostów, które z przyczyn oczywistych zostały nazwane: mostem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Ostrów Tumski ucierpiał znacząco, podczas walk prowadzonych w czasie II wojny światowej.  Na szczęście ocalało wiele cennych zabytków, które do dnia dzisiejszego zachwycają wszystkich zwiedzających oraz podnoszą prestiż, jak również niekwestionowane piękno tego miejsca. Do najbardziej popularnych należą m.in. Kościół Najświętszej Marii Panny, czy Pałac arcybiskupi. Dużym zainteresowaniem cieszy się też Psałteria, która została wzniesiona  w początkach XVI wieku, z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego. Największą atrakcją jest jednak, niezmiennie Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Bazylika pod wezwaniem świętych Apostołów, to Gotycka Katedra, będąca najbardziej wiekowym zabytkiem, jaki można zobaczyć w całym Poznaniu. Fundamentem dla jej powstania był kościół katedralny, który został wzniesiony jeszcze w drugiej połowie X wieku. Natomiast sama Bazylika, którą można oglądać po dzień dzisiejszy była budowana na przełomie XIV i XV wieku. Jej wygląd zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny jest dostojny, imponujący i ostatecznie zachwycający.  Świątynia ta stała się również miejscem pochówku Przemysła II. Jest to sprawdzona informacja, podczas kiedy bardzo często można również usłyszeć, ze katedra ta miała również stać się grobowcem Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Złota Kaplica w Poznaniu

Kościół NMP w Poznaniu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments


Add Comment