Zoo w Poznaniu

Poznań, to miasto, które dysponuje niezwykle atrakcyjną ofertą turystyczną, jaką bez wątpienia wzbogacają dwa ogrody zoologiczne, zlokalizowane na terenie miasta. Odwiedzając tę aglomerację można bowiem zajrzeć zarówno do starego, jak i nowego ZOO, z których obydwa mogą się poszczycić interesującą propozycją.

Ogarniając temat w sposób chronologiczny należy zacząć od starego ZOO, którego historia rozpoczęła się już pod koniec XIX wieku, a mianowicie w roku 1871. Początki, pierwszego, poznańskiego Zoo były dość niecodzienne, ponieważ zaczęły się od pewnego prezentu, jaki otrzymał właściciel restauracji przydworcowej. Był to podarek bardzo nietuzinkowy, specyficzny i nie do końca oczekiwany, czy opłacalny. Darem tym były m.in. koza, małpa, świnia, a nawet niedźwiedź. Posiadanie takich zwierzaków było równie ekscytujące, co pracochłonne oraz kosztowne, dlatego też zapadła decyzja o założeniu Towarzystwa Akcyjnego Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Towarzystwo to zaczęło oficjalnie funkcjonować w 1874 r.
Utworzone w ten sposób zoo, w roku 1891 zajmowało obszar 5,24 ha i w tej kwestii nie zmieniło się nic do dnia dzisiejszego. Choć teren ZOO pozostawał jako constans, to tego samego, bynajmniej nie można było powiedzieć o jego mieszkańcach. Podczas kiedy, początkowo na terenie Zoo mieszkało kilkanaście pupilów, to w latach swojej świetności liczna ta wzrosła zaskakująco, ponieważ aż do 900 osobników, re[prezentujących ok. 400 gatunków. W chwili obecnej, to stare Zoo stopniowo zaczyna być przekształcane w obiekt dydaktyczny, który oferuje zwiedzającym możliwość obejrzenia wyłącznie niewielkich zwierzaków, takich jak np. żółwi, lemurów kata, czy jedynych w Polsce waranów z Komodo. Są to więc okazy godne uwagi, które nie stanowią jedynej atrakcji starego ZOO. Jest ono bowiem również wypełnione pomnikami zwierząt. Niektóre z nich to formy podtrzymujące pamięć o niegdysiejszych właścicielach ogrodu zoologicznego, a część po prostu dekoruje tamtejsze ścieżki spacerowe.

Nowe Zoo zostało otworzone w 100 rocznicę powstania starego. Głównym powodem jego uruchomienia była, przede wszystkim konieczność pozyskania większej przestrzeni dla zwierząt. Jego obecna powierzchnia zajmuje 117 ha. Jest to wielokrotność terytorium zajmowanego przez pierwsze, poznańskie zoo, gdzie teren samych, sztucznych stawów, jest trzy krotnie większy od całego, starego Zoo. Nowe ZOO serwuje swoim gościom moc atrakcji, których epicentrum jest jedna z najbardziej nowoczesnych słoniarni, jakie można znaleźć na całym kontynencie europejskim. Obecnie znajduje się tam aż 5 osobników, których liczba, ma się zwiększyć prawie dwukrotnie. Choć słonie stanowią główny punkt programu, to jednak na pewno nie można ich nazwać jedyną zagrodą wartą uwagi. Zróżnicowanie zwierząt jest tam bowiem tak ogromne, że z pewnością każdy znajdzie tu coś, wprost idealnego dla siebie. Nie brak tu antylop, bądź tygrysów syberyjskich, które sąsiadują chociażby z drobnymi szynszylami, czy europejskimi chomikami.

Comments


Add Comment